Hvala, ne! Ovisnosti o alkoholu, drogi, internetu, kocki i klađenju

10/01/2020 Programi | 4012 | | | | |

Projekt Hvala, ne! projekt je prevencije ovisnosti o alkoholu, drogi, modernim tehnologijama, kocki i klađenju koji se provodi u okviru Društva za socijalnu podršku u kontinuitetu već deset godina, a namijenjen je mladima osnovno i srednjoškolskog uzrasta kao i studentima.

Od ove godine projektne aktivnosti ciljano smo usmjerili na unapređenje roditeljskih znanja i vještina o štetnim učincima konzumacije sredstava ovisnosti za vrijeme trudnoće/dojenja te na edukaciju stručnjaka koji rade s majkama trudnicama/dojiljama u prevenciji i tretmanu ovisnosti s posebnim naglaskom na uporabu modernih tehnologija.

Projektne aktivnosti:

 • edukacija i treninzi za majke i buduće majke
 • individualno savjetovanje
 • izdavanje brošure
 • edukacija za stručnjake (okrugli stolovi i škola modernih tehnologija)

 

Cilj je projekta spriječiti pojavu ovisnosti kod djece i mladih kroz razvijanje osobnih kompetencija majki/trudnica za vrijeme trudnoće i tijekom dojenja kroz unapređenje roditeljskih znanja i vještine o štetnim učincima konzumacije ovisnosti za vrijeme trudnoće i dojenja.

Nadalje, cilj nam je unaprijediti kvalitetu života mladih, učenika osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta kao i studenata putem veće informiranosti o sredstvima ovisnosti – alkohol, droga, kocka/klađenje i modernim tehnologijama kako bi prevenirali rizična ponašanja posebno u području konzumiranja i eksperimentiranja s istima.

Projekt smo do sada provodili u nekoliko županija:

 • Gradu Zagrebu
 • Zagrebačkoj županiji
 • Krapinsko – zagorskoj županiji
 • Splitsko – dalmatinskoj županiji
 • Brodsko – posavskoj županiji
 • Zadarskoj županiji
 • Ličko – senjskoj županiji
 • kao i među svim korisnicima Interneta

 

Tijekom provođenja ovog projekta proveli smo niz aktivnosti:

 1. istraživanje među mladima o problemu ovisnosti
 2. edukativne radionice
 3. otvoreno je savjetovalište
 4. objavljeno je nekoliko edukativnih brošura i knjižica iz područja prevencije ovisnosti, kao i rizika korištenja Interneta
 5. održano je niz stručnih skupova za stručnjake (okrugli stolovi, edukativne radionice, konferencije)

 

Voditeljica i suradnici ovog projekta dijelove istraživanja među mladima prozentirali su kroz stručne radove na Međunarodnoj znanstvenoj konferenciji “Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava” [Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.-23. listopada 2010] i u okviru 3. hrvatske konferencije alkoholizma [Opatija, 21-23. travnja 2008].

Projekt je tijekom proteklih godina financijski potpomognut od strane:

 • Ministarstva zdravstva
 • Grada Zagreba Gradskog ureda za zdravstvo
 • Ministarstva obitelji, branitelja i medugeneracijske solidarnosti
 • Grada Zagreba Gradskog ureda za odgoj, obrazovanje i sport
 • Grada Zagreba Gradskog ureda za zravstvo, rad i socijalnu skrb
 • Zagrebačka županija
© 2009 – 2024. Društvo za socijalnu podršku. Sva prava pridržana.